Megvizsgáltuk a legnépszerűbb nyelvvizsga-típusokat aszerint, hogy lehet-e szótárt használni közben vagy sem. Itt az eredmény!
ITK-Origó (közismertebb nevén Rigó utcai)
Ha alapfokú, azaz B1-es szintű nyelvvizsgára jelentkeztél, minden feladathoz használhatod a szótárt. A közép- és felsőfokú (B2, C1) vizsgákon viszont egyedül kell boldogulnotok a 30 perces nyelvismereti teszt alatt.
ECL
Szinttől függetlenül kizárólag az „írásbeli kommunikáció” vizsgarésznél használható egy- vagy kétnyelvű szótár, az olvasott és hallott szöveg értésénél, valamint a beszédkészségnél azonban nem.
TELC
Semmilyen szótárt nem használsz ezen az egynyelvű vizsgán. Segítség nélkül kell tehát megoldanod a szövegértési tesztet, a nyelvtani és lexikai feladatsort, s végül írni egy levelet.
Euroexam
Bármilyen szintű nyelvvizsga bármelyik feladatához használhatsz szótárt, legyen az olvasott szövegértés, hallott szöveg értése, íráskészség vagy beszédkészség.
BME
Minden feladathoz használhatsz szótárt, az írásbeli és a szóbeli részekhez is.
BGF
Használhatsz szótárt, de csak az írásbeli vizsga íráskészség részének megoldásában, illetve ha felsőfokra jelentkeztél, a magyar szöveg tömörítése célnyelven részben is. Az olvasott és hallás utáni szövegértéshez, a nyelvismereti teszthez és a szóbeli nyelvvizsgához nincs mankó.
TOEFL
Kizárólag az olvasott szövegértéshez nem használhatod a szótárt, a nyelvtani tesztet, a hallás utáni szövegértést és a fogalmazást viszont megoldhatod ezzel a segítséggel.
City & Guilds
Bármilyen szinten, bármilyen feladathoz használhatod a szótárt.